ნახეთ 2020 წლის "ოსკარის" ნომინაციები

ეს პერსონა

"ოსკარის" დაჯილდოვების ნომინაციები ცნობილია. მათ შორის ყველაზე მეტ, 11 ნომინაციაზე "ჯოკერია" წარდგენილი. მათ შორისაა, საუკეთესო რეჟისორი და საუკეთესო მსახიობი კაცი (ხოაკინ ფენიქსი).

რიგით 92-ე დაჯილდოება 9 თებერვალს შედგება.

საუკეთესო ფილმი:

  • ჯოკერი /Joker (ტოდ ფილიფსი)
  • პატარა ქალები/ Little Women (გრეტა გერვიგი)
  • ქორწინების ისტორია/ Marriage Story (ნოა ბაუმბახი)
  • ერთხელ ჰოლივუდში/ Once Upon a Time in Hollywood (კვენტინ ტარანტინო)
  • პარაზიტი /Parasite (ბონგ ჯუნ-ჰო)
  • 1917 (სემ მენდესი)
  • ფორდი ფერარის წინააღმდეგ/ Ford v Ferrari (ჯეიმს მანგოლდი)
  • ირლანდიელი/ The Irishman (მარტინ სკორსეზე)
  • ბაჭია ჯოჯო/ Jojo Rabbit (ტაიკა ვაიტიტი)

 
მთავარი როლის შემსრულებელი მსახიობი კაცი:

  • ანტონიო ბანდერასი ფილმისთვის ტკივილი და დიდება/ Pain and Glory
  • ლეონარდო დიკაპრიო ფილმისთვის ერთხელ ჰოლივუდში/Once Upon a Time in Hollywood
  • ადამ დრაივერი ფილმისთვის ქორწინების ისტორია/ Marriage Story
  • ჰოაკინ ფენიქსი ფილმისთის ჯოკერი/ Joker
  • ჯონათან პრაისი ფილმისთვის ორი პაპი/ The Two Popes

 
მთავარი როლის შემსრულებელი მსახიობი ქალი:

  • სირშა რონანი ფილმისთვის პატარა ქალები/ Little Women
  • შარლიზ ტერონი ფილმისთვის სენსაცია/ Bombshell
  • რენე ზელვეგერი ფილმისთვის ჯუდი/ Judy
  • სინტია ერივო ფილმისთვის ჰერიეტი/ Harriet
  • სკარლეტ იოჰანსონი ფილმისთვის ქორწინების ისტორია/ Marriage Story

 
მეორეხარისხოვანი როლის შემსრულებელი მსახიობი კაცი:

  • ენტონი ჰოპკინსი ფილმისთვის ორი პაპი/ The Two Popes
  • ალ პაჩინო ფილმისთვის ირლანდიელი/ The Irishman
  • ჯო პეში ფილმისთის ირლანდიელი/ The Irishman
  • ბრედ პიტი ფილმისთვის ერთხელ ჰოლივუდში/ Once Upon a Time in Hollywood
  • ტომ ჰენკსი ფილმისთვის მშვენიერი დღე სამეზობლოში/ A Beautiful Day in the Neighborhood

 
მეორეხარისხოვანი როლის შემსრულებელი მსახიობი ქალი:

  • კეტი ბეიტსი ფილმისთვის რიჩარდ ჯეველი/ Richard Jewell
  • ლორა დერნი ფილმისთვის ქორწინების ისტორია/ Marriage Story
  • სკარლეტ იოჰანსონი ბაჭია ჯოჯო/ Jojo Rabbit
  • ფლორენს პიუ პატარა ქალები/ Little Women
  • მარგო რობი სენსაცია/ Bombshell

 
საუკეთესო რეჟისორი:

  • ბონგ ჯუნ-ჰო ფილმისთვის პარაზიტი/ Parasite 
  • სემ მენდესი ფილმისთვის 1917
  • ტოდ ფილიპსი ფილმისთვის ჯოკერი/ Joker
  • მარტინ სკორსეზე ფილმისთვის ირლანდიელი/ The Irishman
  • კვენტინ ტარანტინო ფილმისთის ერთხელ ჰოლივუდში /Once Upon a Time in Hollywood

 
საუკეთესო ორიგინალური სცენარი:

  • ქორწინების ისტორია/ Marriage Story (ნოა ბაუმბახი) 
  • ერთხელ ჰოლივუდში/ Once Upon a Time in Hollywood (კვენტინ ტარანტინო)
  • პარაზიტი/ Parasite პონ ჩჟუნ ხო
  • 1917 (სემ მენდესი/ კრისტი უილსონ/კაირნსი) 
  • ამოიღეთ დანები/ Knives Out (რაიენ ჯონსონი)

 
საუკეთესო ადაპტირებული სცენარი:

  • ირლანდიელი/ The Irishman (სტივენ ზაილიანი) 
  • ბაჭია ჯოჯო/ Jojo Rabbit (ტაიკა ვაიტიტი) 
  • ჯოკერი/ Joker (ტოდ ფილიფსი, სკოტ სილვერი)
  • პატარა ქალები/ Little Women (გრეტა გერვიგი) 
  • ორი პაპი/ The Two Popes (ენტონი მაკარტენი)

 

საუკეთესო უცხოენოვანი ფილმი:

  • თაფლის ქვეყანა/ Honeyland (ტამარა კოტევსკა და ლუბომირ სტეფანოვი/ ჩრდილოეთ მაკედონია)
  • საბრალონი/ Les Miserables (ლაჯ ლი/ საფრანგეთი)
  • ტკივილი და დიდება/ Pain and Glory (პედრო ალმოდოვარი/ ესპანეთი)
  • პარაზიტი/ Parasite (ბონგ ჯუნ-ჰო/ სამხრეთ კორეა)
  • ქრისტეს სხეული/ Corpus Christi (იან კომასა/ პოლონეთი)

 
საუკეთესო ანიმაციური ფილმი:

  • როგორ მოვათვინიეროთ დრაკონი: დამალული სამყარო/ How to Train Your Dragon: The Hidden World (დინ დებლუა)
  • ჩემი სხეული დავკარგე/I Lost My Body (ჯერემი კლაპინი)
  • კლაუსი/ Klaus (სერხიო პაბლოსი)
  • დაკარგული რგოლი/ Missing Link (კრის ბატლერი)
  • სათამაშოების ისტორია 4/ Toy Story 4 (ჯოშ კოლი)

 
საუკეთესო ორიგინალური მუსიკალური კომპოზიცია:

  • ქორწინების ისტორია/ Marriage Story (რენდი ნიუმანი)
  • ვარსკვლავური ომები: სქაიუოქერის აღზევება/ Star Wars: The Rise of Skywalker (ჯონ უილიამსი) 
  • 1917 (თომას ნოუმანი)
  • ჯოკერი/ Joker  (ჰილდურ გუდნადოუტირი)
  • პატარა ქალები/ Little Women (ალექსანდრ დესპლატი)

 
კოსტიუმების საუკეთესო დიზაინი:

  • ბაჭია ჯოჯო/ Jojo Rabbit - მეის რუბეო 
  • ერთხელ ჰოლივუდში/ Once Upon a Time in Hollywood - არიან ფილიპსი
  • ირლანდიელი/ The Irishman - კრისტოფერ პეტერსონი და ნენსი პოუელი
  • ჯოკერი/ Joker - მარკ ბრიჯისი
  • პატარა ქალები/ Little Women - ჟაკლინ დურანი

 
საუკეთესო გრიმი და ვარცხნილობა:

  • ნაომი დონიე ფილმისთვის 1917
  • ვივიენ ბეიკერი, კაზუ ჰირო და ენ მორგანი ფილმისთვის სენსაცია/ Bombshell 
  • ნიკი ლედერმანი ფილმისთვის ჯოკერი/ Joker
  • ჯერემი ვუდჰედი ფილმისთვის ჯუდი/ Judy
  • პოლ გუჩი, ტრისტან ვერსლუი და რებეკა კოული ფილმისთვის მალეფისენტი: ბოროტების მბრძანებელი/ Maleficent: Mistress of Evil

 
ხმის საუკეთესო მონტაჟი:

  • სკოტ მილანი ფილმისთვის 1917
  • დონალდ სილვესტერი ფილმისთვის ფორდი ფერარის წინააღმდეგ/ Ford v Ferrari 
  • ტოდ მეიტლენდი ფილმისთვის ჯოკერი/ Joker 
  • უაილი სტეიტმენი ფილმისთვის ერთხელ ჰოლივუდში/ Once Upon a Time in Hollywood 
  • დეივიდ აკორდი ფილმისთვის ვარსკვლავური ომები: სქაიუოქერის აღზევება/ Star Wars: The Rise of Skywalker

 
საუკეთესო კინემატოგრაფია:

  • როჯერ დიკინსი ფილმისთვის 1917
  • როდრიგო პრიეტო ფილმისთვის ირლანდიელი/ The Irishman
  • ლოურენს შერი ფილმისთვის ჯოკერი/ Joker
  • რობერტ რიჩარდსონი ფილმისთვის ერთხელ ჰოლივუდში/ Once Upon a Time in Hollywood
  • ჯარინ ბლაშკე ფილმისთვის შუქურა/ The Lighthouse  

 

ხმის საუკეთესო მიქსი:

  • მარკ ტეილორი და სტიუარტ უილსონი ფილმისთვის 1917
  • გერი რიდსტრომი, ტომ ჯონსონი და მარკ ულანო ფილმისთის ად ასტრა/ Ad Astra
  • პოლ მესი, დეივიდ ჯამარკო და სტივენ მოროუ ფილმისთვის ფორდი ფერარის წინააღმდეგ/ Ford v Ferrari 
  • ტოდ ოზანიჩი და ტოდ მაიტლენდი ფილმისთვის ჯოკერი/ Joker 
  • მაიკლ მინკლერი, ქრისტიან მინკლერი და მარკ იულანო ფილმისთის  ერთხელ ჰოლივუდში/ Once Upon a Time in Hollywood

 
საუკეთესო ვიზუალური ეფექტები:

  • რობერტ ლეგატო ფილმისთვის მეფე ლომი/ The Lion King
  • როჯერ გაიეტი ფილმისთვის ვარსკვლავური ომები: სqაიუოკერის აღზევება/ Star Wars: The Rise of Skywalker
  • გრეგ ბატლერი ფილმისთვის 1917
  • რასლ ერლი ფილმისთის შურისმაძიებლები: დასასრული/ Avengers: Endgame
  • პაბლო ჰელმანი ფილმისთის ირლანდიელი/ The Irishman

 

საუკეთესო სიმღერა: 

  • I’m Standing With You — აღმოჩენა/ Breakthrough
  • Into the Unknown — გაყინული 2/ Frozen 2
  • Stand Up — ჰერიეტი/ Harriet
  • I Can’t Let You Throw Yourself Away — სათამაშოების ისტორია 4/ Toy Story 4
  • I’m Gonna Love Me Again — როქეთმენი/ Rocketman

 
საუკეთესო მხატვრობა:

  • ბობ შოუ და რეჯინა გრეივსი ფილმისთვის ირლანდიელი/ The Irishman
  • რა ვინსენტი და ნორა სოპკოვა ფილმისთვის ბაჭია ჯოჯო/ Jojo Rabbit
  • დენის გასნერი და ლი სანდალესი ფილმისთვის 1917
  • ბარბარა ლინგი და ნენსი ჰაი ფილმისთვის ერთხელ ჰოლივუდში/ Once Upon a Time in Hollywood
  • ლი ჰა-ჯუნი ფილმისთვის პარაზიტი/ Parasite

 

საუკეთესო დოკუმენტური ფილმი:

  • ამერიკული ქარხანა/ American Factory (სტივენ ბოგნარი, ჯულია რიჩერტი)
  • სამასთვის/ For Sama (ვაად ალ კატელაპი, ედვარდ უოტსი)
  • თაფლის ქვეყანა/ Honeyland (ტამარა კოტევსკა და ლუბომირ სტეფანოვი)
  • დემოკრატიის ზღვარი/ The Edge of Democracy (პეტრა კოსტა და ჯოანა ნატასეგარა)
  • გამოქვაბული/ The Cave (ფერად ფაიდი და კრისტინ ბარფოდი)
ტეგები:
0
0
0
0
0
კომენტარები
ეს პერსონა
Top