"1917" შვიდ ნომინაციას იგებს - BAFTA 2020-ის გამარჯვებულები გამოვლინდნენ

ეს პერსონა

ლონდონში, ალბერტ-ჰოლში, რიგით 73-ე ბრიტანული კინოაკადემიის დაჯილდოვების ცერემონია ,,ბაფტა” (BAFTA)  გაიმართა.

ეS პერსონა წარმოგიდგენთ ,,ბაფტა” 2020-ის ნომინაციების გამარჯვებულებს:

საუკეთესო ფილმი:

  • გამარჯვებული: 1917 (სემ მენდესი)
  • ირლანდიელი/ The Irishman (მარტინ სკორსეზე) 
  • ჯოკერი/ Joker (ტოდ ფილიფსი)
  • ერთხელ ჰოლივუდში/ Once Upon a Time in Hollywood (კვენტინ ტარანტინო)
  • პარაზიტი/ Parasite (ჯუნ-ჰო ბონი)

გამორჩეული ბრიტანული ფილმი:

  • გამარჯვებული: 1917 (სემ მენდესი)
  • სატყუარა/ Bait (მარკ ჯენკინი)
  • სამასთვის/ For Sama (ვაად ალ კატელაპი, ედვარდ უოტსი)
  • როკეტმენი/ Rocketman (დექსტერ ფლეჩერი)
  • უკაცრავად , გამოგვრჩით/ Sorry, We Missed You (ქენ ლოუჩი)
  • ორი პაპი/ The Two Popes (ფერნანდუ მეირელიში)

 

საუკეთესო უცხოენოვანი ფილმი:

  • გამარჯვებული: პარაზიტი/ Parasite (ჯუნ-ჰო ბონი)
  • დამშვიდობება/ The Farewell (ლულუ ვანგი, დამიელ მელია) 
  • სამასთვის/ For Sama (ვაად ალ კატელაპი, ედვარდ უოტსი)
  • ტკივილი და დიდება/ Pain and Glory (პედრო ალმოდოვარი) 
  • ქალის პორტრეტი ცეცხლზე/ Portrait of a Lady on Fire (სელინ სკიამა)

 

საუკეთესო ორიგინალური სცენარი:

  • გამარჯვებული: პარაზიტი/ Parasite - პონ ჩჟუნ ხო
  • ერთხელ ჰოლივუდში/ Once Upon a Time in Hollywood - კვენტინ ტარანტინო
  • ჭკვიანები/ Booksmart - სუსანა ფოგელი, ემილი ჰალპერნი, ქეითი სილბერმანი
  • ამოიღეთ დანები/ Knives Out - რაიენ ჯონსონი 
  • ქორწინების ისტორია/ Marriage Story - ნოა ბაუმბახი

 

მთავარი როლის შემსრულებელი საუკეთესო ქალი მსახიობი:

  • გამარჯვებული: რენე ზელვეგერი ფილმისთვის ჯუდი/ Judy
  • ჯესი ბაქლი ფილმისთვის ველური ვარდი/ Wild Rose
  • სკარლეტ იოჰანსონი ფილმისთვის ქორწინების ისტორია/ Marriage Story 
  • სირშა რონანი ფილმისთვის პატარა ქალები/ Little Women
  • შარლიზ თერონი ფილმისთვის სენსაცია/ Bombshell 

მთავარი როლის შემსრულებელი საუკეთესო კაცი მსახიობი:

  • გამარჯვებული: ხოაკინ ფენიქსი ფილმისთვის ჯოკერი/ Joker 
  • ლეონარდო დიკაპრიო ფილმისთვის ერთხელ ჰოლივუდში/ Once Upon a Time in Hollywood
  • ადამ დრაივერი ფილმისთვის ქორწინების ისტორია/ Marriage Story 
  • ტარონ ეგერტონი ფილმისთვის როკეტმენი/ Rocketman
  • ჯონათან პრაისი ფილმისთვის ორი პაპი/ The Two Popes

 

მეორეხარისხოვანი როლის შემსრულებელი საუკეთესო ქალი მსახიობი:

  • გამარჯვებული: ლორა დერნი ფილმისთვის ქორწინების ისტორია/ Marriage Story
  • სკარლეტ იოჰანსონი ფილმისთვის ბაჭია ჯოჯო/ Jojo Rabbit
  • ფლორენს პუგი ფილმისთვის პატარა ქალები/ Little Women
  • მარგო რობი ფილმისთვის სენსაცია/ Bombshell 
  • მარგო რობი ფილმისთვის ერთხელ ჰოლივუდში/ Once Upon a Time in Hollywood

 

მეორეხარისხოვანი როლის შემსრულებელი საუკეთესო კაცი მსახიობი:

  • გამარჯვებული: ბრედ პიტი ფილმისთვის ერთხელ ჰოლივუდში/ Once Upon a Time in Hollywood

    ბრედ პიტი ცერემონიას, ოჯახური პასუხისმგებლობების გამო ვერ დაესწრო. მისი ჯილდო, “ერთხელ ჰოლივუდში” შერონ ტეიტის როლის შემსრულებელმა, მარგო რობიმ აიღო.
  • ტომ ჰენკსი ფილმისთვის მშვენიერი დღე სამეზობლოში/ A Beautiful Day in the Neighborhood 
  • ენტონი ჰოპკინზი ფილმისთვის ორი პაპი/ The Two Popes
  • ალ პაჩინო ფილმისთვის ირლანდიელი/ The Irishman
  • ჯო პეში ფილმისთვის ირლანდიელი/ The Irishman

 

საუკეთესო რეჟისორი:

  • გამარჯვებული: 1917 - სემ მენდესი
  • ირლანდიელი/ The Irishman - მარტინ სკორსეზე 
  • ჯოკერი/ Joker - ტოდ ფილიფსი
  • ერთხელ ჰოლივუდში/ Once Upon a Time in Hollywood - კვენტინ ტარანტინო
  • პარაზიტი/ Parasite - ჯუნ-ჰო ბონი

 

საუკეთესო ანიმაციური ფილმი: 

  • გამარჯვებული: კლაუსი/ Klaus (სერჯიო პაბლოსი) 
  • გაყინული 2/ Frozen 2 (კრის ბაკი)
  • ცხვარი შონი: ფარმაგედონი/ Shaun the Sheep: Farmageddon (უილ ბეჩერი) 
  • სათამაშოების ისტორია 4/ Toy Story 4 (ჯოშ კოლი) 

 

საუკეთესო დოკუმენტური ფილმი:

  • გამარჯვებული: სამასთვის/ For Sama (ვაად ალ კატელაპი, ედვარდ უოტსი)
  • ამერიკული ქარხანა/ American Factory (სტივენ ბოგნარი, ჯულია რიჩერტი)
  • აპოლო 11/ Apollo 11 (ტოდ დუგლას მილერი) 
  • დიეგო მარადონა/ Diego Maradona (აზიფ კაპადია, ჯეიმს გეი-რისი, პოლ მარტინი)
  • დიდი ჰაკერული შემოტევა/ The Great Hack (კარიმ ამერი, ჯეჰენ ნუჯეიმი)

 

საუკეთესო კინემატოგრაფია:

  • გამარჯვებული როჯერ დიკინსი ფილმისთვის 1917
  • როდრიგო პრიეტო ფილმისთვის ირლანდიელი/ The Irishman
  • ლოურენს შერი ფილმისთვის ჯოკერი/ Joker
  • ფედონ პაპამიშელი ფილმისთვის ფორდი ფერარის წინააღმდეგ/ Ford vs Ferrari 
  • ჯარინ ბლაშკე ფილმისთვის შუქურა/ The Lighthouse 

     

საუკეთესო მონტაჟი:

  • გამარჯვებული: ენდრიუ ბაქლენდი და მაიკლ მაკუსკერი ფილმისთვის ფორდი ფერარის წინააღმდეგ/ Ford vs Ferrari 
  • ტელმა შუნმეიკერი ფილმისთვის ირლანდიელი/ The Irishman
  • ტომ იგალსი ფილმისთვის ბაჭია ჯოჯო/ Jojo Rabbit
  • ჯეფ გროსი ფილმისთვის ჯოკერი/ Joker
  • ფრედ რასკინი ფილმისთვის ერთხელ ჰოლივუდში/ Once Upon a Time in Hollywood

     

საუკეთესო ადაპტირებული სცენარი: 

  • გამარჯვებული: ბაჭია ჯოჯო/ Jojo Rabbit - ტაიკა ვაიტიტი
  • ირლანდიელი/ The Irishman - სტივენ ზაილიანი
  • ჯოკერი / Joker - ტოდ ფილიფსი, სკოტ სილვერი
  • პატარა ქალები/ Little Women - გრეტა გერვიგი
  • ორი პაპი/ The Two Popes - ენტონი მაკარტენი

     

საუკეთესო ორიგინალური მუსიკალური კომპოზიცია:

  • გამარჯვებული: ჯოკერი/ Joker  - ჰილდურ გუდნადოუტირი
  • 1917 - ტომას ნიუმანი 
  • ბაჭია ჯოჯო/ Jojo Rabbit - მაიკლ ჯაკინო 
  • პატარა ქალები/ Little Women - ალექსანდრ დესპლატი 
  • ვარსკვლავური ომები: სქაიუოქერის აღზევება/ Star Wars: The Rise of Skywalker - ჯონ უილიამსი 

 

საუკეთესო დიზაინი:

  • გამარჯვებული: დენის გასნერი და ლი სანდალესი ფილმისთვის 1917
  • ბობ შოუ და რეჯინა გრეივსი ფილმისთვის ირლანდიელი/ The Irishman
  • რა ვინსენტი და ნორა სოპკოვა ფილმისთვის ბაჭია ჯოჯო/ Jojo Rabbit
  • მარკ ფრიდბერგი და კრის მორანი ფილმისთვის ჯოკერი/ Joker
  • ბარბარა ლინგი და ნენსი ჰაი ფილმისთვის ერთხელ ჰოლივუდში/ Once Upon a Time in Hollywood

 

კოსტიუმების საუკეთესო დიზაინი:

  • გამარჯვებული: ჟაკლინ დურანი ფილმისთვის პატარა ქალები/ Little Women
  • კრისტოფერ პეტერსონი და ნენსი პოუელი ფილმისთვის ირლანდიელი/ The Irishman
  • მეის რუბეო ფილმისთვის პატარა ჯოჯო/ Jojo Rabbit
  • ჯენი ტემიმი ფილმისთვის ჯუდი/ Judy
  • არიან ფილიპსი ფილმისთვის ერთხელ ჰოლივუდში/ Once Upon a Time in Hollywood

 

საუკეთესო გრიმი: 

  • გამარჯვებული: ვივიენ ბეიკერი, კაზუ ჰირო და ენ მორგანი ფილმისთვის სენსაცია/ Bombshell 
  • ნაომი დონიე ფილმისთვის 1917
  • ნიკი ლედერმანი ფილმისთვის ჯოკერი/ Joker
  • ჯერემი ვუდჰედი ფილმისთვის ჯუდი/ Judy
  • ბარი გოუერი და ტაპიო სალმი ფილმისთვის როკეტმენი/ Rocketman 

 

საუკეთესო სპეციალური ვიზუალური ეფექტები: 

  • გამარჯვებული: გრეგ ბატლერი ფილმისთვის 1917
  • რასელ ერლი ფილმისთვის შურისმაძიებლები: დასასრული/ Avengers: Endgame 
  • ლეანდრო ესტებეკორენა ფილმისთვის ირლანდიელი/ The Irishman
  • ენდრიუ ჯონსი ფილმისთვის მეფე ლომი/ The Lion King 
  • პოლ კავანა ფილმისთვის ვარსკვლავური ომები: სქაიუოქერის აღზევება/ Star Wars: The Rise of Skywalker


საუკეთესო მოკლემეტრაჟიანი ბრიტანული ანიმაციური ფილმი:

  • გამარჯვებული: ბაბუ რომანტიკოსი იყო/ Grandad Was a Romantic (მარიამ მოჰაჯერი) 
  • მის ადგილას/ In Her Boots (ქეთრინ სტეინბახერი)
  • ჯადოსნური ნავი/ The Magic Boat (ნაამან აზჰარი, ლილია ლორელი)

 

საუკეთესო ქასთინგი:

  • გამარჯვებული: შაინა მარკოვიჩი ფილმისთვის ჯოკერი/ Joker 
  • დუგლას აიბელი და ფრანსინ მაისლერი ფილმისთვის ქორწინების ისტორია/ Marriage Story
  • ვიქტორია ტომასი ფილმისთვის ერთხელ ჰოლივუდში/ Once Upon a Time in Hollywood
  • სარა ქროუი ფილმისთვის დეივიდ კოფერფილდის პირადი ისტორია/ The Personal History of David Copperfield 
  • ხავიერ ბრაიერი, ბარბარა ჯორდანი, ნინა გოლდი, ფრანჩესკო ვედოვატი და გაბრიელ ვილიეხასი ფილმისთვის ორი პაპი/ The Two Popes

 

ხმის საუკეთესო რეჟისურა:

  • გამარჯვებული: სკოტ მილანი ფილმისთვის 1917
  • ტოდ მეიტლენდი ფილმისთვის ჯოკერი/ Joker
  • დონალდ სილვესტერი ფილმისთვის ფორდი ფერარის წინააღმდეგ/ Ford vs Ferrari 
  • მესიუ კოლინჯი ფილმისთვის სენსაცია/ Bombshell 
  • დეივიდ აკორდი ფილმისთვის ვარსკვლავური ომები: სქაიუოქერის აღზევება/ Star Wars: The Rise of Skywalker

     

მოკლემეტრაჟიანი საუკეთესო ბრიტანული ფილმი:

  • გამარჯვებული: სკეიტბორდზე კატაობის სწავლა ომის ზონაში (როცა გოგო ხარ)/ Learning to Skateboard In a Warzone (If You’re a Girl) (ელენა ანდრეიჩევა) 
  • აზაარი/ Azaar (მირიამ რაჯა)
  • ოქროს თევზი/ Goldfish (ჰექტორ დოკრილი) 
  • კამალი/ Kamali (საშა რეინბოუ) 
  • ხაფანგი/ The Trap (ენტონი ფიცჯერალდი) 

     

ბრიტანელი მწერლის, პროდიუსერისა ან რეჟისორის გამორჩეული დებიუტი:

  • გამარჯვებული: სატყუარა/ Bait (მარკ ჯენკინი) - პროდიუსერი
  • სამასთვის/ For Sama (ვაად ალ კატელაპი, ედვარდ უოტსი) - რეჟისორი 
  • მეიდენ/ Maiden (ალექს ჰოლმსი) - რეჟისორი
  • მხოლოდ შენ/ Only You (ჰარი ვუტლიფი,) - მწერალი/რეჟისორი
  • რეტაბლო/ Retablo (ალვარო დეგალდო-აპარისიო) - მწერალი/რეჟისორი

 

ამომავალი ვარსკვლავის ჯილდო:

  • გამარჯვებული: მიშელ უარდი
  • აუკუაფინა
  • კეიტლინ დევერი
  • კელვინ ჰარისონ ჯუნიორი 
  • ჯეკ ლოუდენი

"ბაფტას” ჯილდო, გამორჩეული წვლილისთვის კინოში, წელს ბრიტანელმა მსახიობმა, ენდი სერკისმა მიიღო

           

ტეგები:
0
0
0
0
0
კომენტარები
ეს პერსონა
Top