ოსკარი 2020: გამარჯვებულები

ეს პერსონა

წლევანდლი ოსკარი სენსაციებით აღსავსე იყო! პირველად ოსკარის ისტორიაში, საუკეთესო ფილმის ნომინაციაში, უცხოენოვანმა ფილმმა გაიმარჯვა. სამხრეთ კორეული პარაზიტი, საუკეთესო ფილმის გარდა, კიდევ 3 მნიშვნელოვან ჯილდოს იგებს და საუკეთესო საერთაშორისო ფილმიც ხდება!

ბრედ პიტმა და ლორა დერნმაც მსახიობობისთვის პირველად აიღეს ოსკარი. აღსანიშნავია, რომ ლორა დერნმა კინო სამყაროს ყველაზე მნიშვნელოვანი ჯილდო, საკუთარ დაბადების დღეზე მიიღო.  რიგით 92-ე ცერემონია, სულ რამდენიმე საათის წინ დასრულდა.

ეSპერსონა გამარჯვებულთა სიას წარმოგიდგენთ: 
 

საუკეთესო ფილმი:

  • გამარჯვებული: პარაზიტი /Parasite (ბონგ ჯუნ-ჰო)
  • ჯოკერი /Joker (ტოდ ფილიფსი)
  • პატარა ქალები/ Little Women (გრეტა გერვიგი)
  • ქორწინების ისტორია/ Marriage Story (ნოა ბაუმბახი)
  • ერთხელ ჰოლივუდში/ Once Upon a Time in Hollywood (კვენტინ ტარანტინო)
  • 1917 (სემ მენდესი)
  • ფორდი ფერარის წინააღმდეგ/ Ford v Ferrari (ჯეიმს მანგოლდი)
  • ირლანდიელი/ The Irishman (მარტინ სკორსეზე)
  • ბაჭია ჯოჯო/ Jojo Rabbit (ტაიკა ვაიტიტი)

    “ვერც წარმოგვედგინა, რომ ეს მოხდებოდა… ძალიან ბედნიერები ვართ”

 
მთავარი როლის შემსრულებელი მსახიობი კაცი:

  • გამარჯვებული: ჰოაკინ ფენიქსი ფილმისთის ჯოკერი/ Joker
  • ანტონიო ბანდერასი ფილმისთვის ტკივილი და დიდება/ Pain and Glory
  • ლეონარდო დიკაპრიო ფილმისთვის ერთხელ ჰოლივუდში/Once Upon a Time in Hollywood
  • ადამ დრაივერი ფილმისთვის ქორწინების ისტორია/ Marriage Story
  • ჯონათან პრაისი ფილმისთვის ორი პაპი/ The Two Popes

    ,,არ ვიცი რა ვიქნებოდი, რომ არა კინო. მაგრამ, ყველაზე დიდი საჩუქარი რაც კინომ მომცა და ბევრ თქვენგანს მისცა, არის შესალებლობა, რომ ამოვიღოთ ხმა იმათ მაგივრად ვისაც ხმის ამოღება არ შეუძია”

     

 
მთავარი როლის შემსრულებელი მსახიობი ქალი:

  • გამარჯვებული: რენე ზელვეგერი ფილმისთვის ჯუდი/ Judy
  • სირშა რონანი ფილმისთვის პატარა ქალები/ Little Women
  • შარლიზ ტერონი ფილმისთვის სენსაცია/ Bombshell
  • სინტია ერივო ფილმისთვის ჰერიეტი/ Harriet
  • სკარლეტ იოჰანსონი ფილმისთვის ქორწინების ისტორია/ Marriage Story

    ,,ჩემო იმიგრანტებო, ვისაც მხოლოდ ერთმანეთი და ამერიკულ ოცნებაში რწმენა გაქვთ, ეს ჯილდო თქვენია!”

 
მეორეხარისხოვანი როლის შემსრულებელი მსახიობი კაცი:

  • გამარჯვებული: ბრედ პიტი ფილმისთვის ერთხელ ჰოლივუდში/ Once Upon a Time in Hollywood
  • ენტონი ჰოპკინსი ფილმისთვის ორი პაპი/ The Two Popes
  • ალ პაჩინო ფილმისთვის ირლანდიელი/ The Irishman
  • ჯო პეში ფილმისთის ირლანდიელი/ The Irishman
  • ტომ ჰენკსი ფილმისთვის მშვენიერი დღე სამეზობლოში/ A Beautiful Day in the Neighborhood

    ,,ეს ჯილდო ჩემი შვილებისთვის არის, რომლებიც აფერადებენ ყველაფერს რასაც ვაკეთებ - მე თქვენ მიყვარხართ!”

 
მეორეხარისხოვანი როლის შემსრულებელი მსახიობი ქალი:

  • გამარჯვებული: ლორა დერნი ფილმისთვის ქორწინების ისტორია/ Marriage Story
  • კეტი ბეიტსი ფილმისთვის რიჩარდ ჯეველი/ Richard Jewell
  • სკარლეტ იოჰანსონი ბაჭია ჯოჯო/ Jojo Rabbit
  • ფლორენს პიუ პატარა ქალები/ Little Women
  • მარგო რობი სენსაცია/ Bombshell

    ,,ზოგი ამბობს: ,,სჯობს არასდროს შეხვდე შენს გმირს’’. მაგრამ, თუ მართლა გაგიმართლებს, ეს გმირები შენი მშობლები იქნებიან. მე ამ ჯილდოს ჩემს მშობლებს, ჩემს მსახიობ გმირებს ვუძღვნი”.

 
საუკეთესო რეჟისორი:

  • გამარჯვებული: ბონგ ჯუნ-ჰო ფილმისთვის პარაზიტი/ Parasite 
  • სემ მენდესი ფილმისთვის 1917
  • ტოდ ფილიპსი ფილმისთვის ჯოკერი/ Joker
  • მარტინ სკორსეზე ფილმისთვის ირლანდიელი/ The Irishman
  • კვენტინ ტარანტინო ფილმისთის ერთხელ ჰოლივუდში /Once Upon a Time in Hollywood

 
საუკეთესო ორიგინალური სცენარი:

  • გამარჯვებული: პარაზიტი/ Parasite (პონ ჩჟუნ ხო)
  • ქორწინების ისტორია/ Marriage Story (ნოა ბაუმბახი) 
  • ერთხელ ჰოლივუდში/ Once Upon a Time in Hollywood (კვენტინ ტარანტინო)
  • 1917 (სემ მენდესი/ კრისტი უილსონ/კაირნსი) 
  • ამოიღეთ დანები/ Knives Out (რაიენ ჯონსონი)

 
საუკეთესო ადაპტირებული სცენარი:

  • გამარჯვებული: ბაჭია ჯოჯო/ Jojo Rabbit (ტაიკა ვაიტიტი) 
  • ირლანდიელი/ The Irishman (სტივენ ზაილიანი) 
  • ჯოკერი/ Joker (ტოდ ფილიფსი, სკოტ სილვერი)
  • პატარა ქალები/ Little Women (გრეტა გერვიგი) 
  • ორი პაპი/ The Two Popes (ენტონი მაკარტენი)

    ,,მე ამ ჯილდოს ყველა იმ ბავშვს ვუძღვნი ვისაც ხელოვნების კეთება, ცეკვა და ისტორიების შექმნა უყვარს. სწორედ ჩვენ ვართ ნამდვილი მთხრობელები”

 

საუკეთესო მონტაჟი: 

  • გამარჯვებული: ენდრიუ ბაქლენდი და მაიკლ მაკუსკერი ფილმისთვის ფორდი ფერარის წინააღმდეგ/ Ford vs Ferrari 
  • ტელმა შუნმეიკერი ფილმისთვის ირლანდიელი/ The Irishman
  • ტომ იგალსი ფილმისთვის ბაჭია ჯოჯო/ Jojo Rabbit
  • ჯეფ გროსი ფილმისთვის ჯოკერი/ Joker
  • იან ჯიმ მო ფილმისთვის პარაზიტი/ Parasite  

 

საუკეთესო საერთაშორისო სრულმეტრაჟიანი ფილმი:

  • გამარჯვებული: პარაზიტი/ Parasite (ბონგ ჯუნ-ჰო/ სამხრეთ კორეა)
  • თაფლის ქვეყანა/ Honeyland (ტამარა კოტევსკა და ლუბომირ სტეფანოვი/ ჩრდილოეთ მაკედონია)
  • საბრალონი/ Les Miserables (ლაჯ ლი/ საფრანგეთი)
  • ტკივილი და დიდება/ Pain and Glory (პედრო ალმოდოვარი/ ესპანეთი)
  • ქრისტეს სხეული/ Corpus Christi (იან კომასა/ პოლონეთი)

     ,,როცა ახალგაზრდა ვიყავი და კინოს ვსწავლობდი, გავიგე ერთი ფრაზა, რომელიც სამოდამოდ ჩავიდე გულში: ,,ყველაზე პირადული, ყველაზე კრეატიულია”. ეს ფრაზა თქვენ გეკუთვნით ბატონო მარტინ სკორსეზე…”

 
საუკეთესო ანიმაციური ფილმი:

  • გამარჯვებული: სათამაშოების ისტორია 4/ Toy Story 4 (ჯოშ კოლი)
  • როგორ მოვათვინიეროთ დრაკონი: დამალული სამყარო/ How to Train Your Dragon: The Hidden World (დინ დებლუა)
  • ჩემი სხეული დავკარგე/I Lost My Body (ჯერემი კლაპინი)
  • კლაუსი/ Klaus (სერხიო პაბლოსი)
  • დაკარგული რგოლი/ Missing Link (კრის ბატლერი)

     ,,ჩვენ მადლობა გვინდა გადავუხადოთ კინოში მოსიარულე მაყურებელს, განსაკუთრებით მათ ვინც სათამაშოების ისტორიაზე გაიზარდა. იმედი გვაქვს, რომ ბაზმა და ვუდიმ, გაზრდის პროცესი ცოტა მაინც შეამსუბუქეს”

 
საუკეთესო მუსიკალური კომპოზიცია:

  • გამარჯვებული: ჯოკერი/ Joker  (ჰილდურ გუდნადოუტირი)
  • ქორწინების ისტორია/ Marriage Story (რენდი ნიუმანი)
  • ვარსკვლავური ომები: სქაიუოქერის აღზევება/ Star Wars: The Rise of Skywalker (ჯონ უილიამსი) 
  • 1917 (თომას ნოუმანი)
  • პატარა ქალები/ Little Women (ალექსანდრ დესპლატი)

    ,,გოგოებო, ქალებო, დედებო და ქალიშვილებო ვისაც შიგნიდან გესმით თქვენი მუსიკის ბუყბუყი. გთხოვთ ამოიღეთ ხმა. ჩვენ გვჭირდება თქვენი გაგონება”

 
კოსტიუმების საუკეთესო დიზაინი:

  • გამარჯვებული: პატარა ქალები/ Little Women - ჟაკლინ დურანი
  • ბაჭია ჯოჯო/ Jojo Rabbit - მეის რუბეო 
  • ერთხელ ჰოლივუდში/ Once Upon a Time in Hollywood - არიან ფილიპსი
  • ირლანდიელი/ The Irishman - კრისტოფერ პეტერსონი და ნენსი პოუელი
  • ჯოკერი/ Joker - მარკ ბრიჯისი 

 

საუკეთესო გრიმი და ვარცხნილობა:

  • გამარჯვებული: ვივიენ ბეიკერი, კაზუ ჰირო და ენ მორგანი ფილმისთვის სენსაცია/ Bombshell 
  • ნაომი დონიე ფილმისთვის 1917
  • ნიკი ლედერმანი ფილმისთვის ჯოკერი/ Joker
  • ჯერემი ვუდჰედი ფილმისთვის ჯუდი/ Judy
  • პოლ გუჩი, ტრისტან ვერსლუი და რებეკა კოული ფილმისთვის მალეფისენტი: ბოროტების მბრძანებელი/ Maleficent: Mistress of Evil

 
ხმის საუკეთესო მონტაჟი:

  • გამარჯვებული: დონალდ სილვესტერი ფილმისთვის ფორდი ფერარის წინააღმდეგ/ Ford v Ferrari 
  • სკოტ მილანი ფილმისთვის 1917
  • ტოდ მეიტლენდი ფილმისთვის ჯოკერი/ Joker 
  • უაილი სტეიტმენი ფილმისთვის ერთხელ ჰოლივუდში/ Once Upon a Time in Hollywood 
  • დეივიდ აკორდი ფილმისთვის ვარსკვლავური ომები: სქაიუოქერის აღზევება/ Star Wars: The Rise of Skywalker

 
საუკეთესო კინემატოგრაფია:

  • გამარჯვებული: როჯერ დიკინსი ფილმისთვის 1917
  • როდრიგო პრიეტო ფილმისთვის ირლანდიელი/ The Irishman
  • ლოურენს შერი ფილმისთვის ჯოკერი/ Joker
  • რობერტ რიჩარდსონი ფილმისთვის ერთხელ ჰოლივუდში/ Once Upon a Time in Hollywood
  • ჯარინ ბლაშკე ფილმისთვის შუქურა/ The Lighthouse  

 

ხმის საუკეთესო მიქსი:

  • გამარჯვებული: მარკ ტეილორი და სტიუარტ უილსონი ფილმისთვის 1917
  • გერი რიდსტრომი, ტომ ჯონსონი და მარკ ულანო ფილმისთის ად ასტრა/ Ad Astra
  • პოლ მესი, დეივიდ ჯამარკო და სტივენ მოროუ ფილმისთვის ფორდი ფერარის წინააღმდეგ/ Ford v Ferrari 
  • ტოდ ოზანიჩი და ტოდ მაიტლენდი ფილმისთვის ჯოკერი/ Joker 
  • მაიკლ მინკლერი, ქრისტიან მინკლერი და მარკ იულანო ფილმისთის  ერთხელ ჰოლივუდში/ Once Upon a Time in Hollywood

 
საუკეთესო ვიზუალური ეფექტები:

  • გამარჯვებული: გრეგ ბატლერი ფილმისთვის 1917
  • რობერტ ლეგატო ფილმისთვის მეფე ლომი/ The Lion King
  • როჯერ გაიეტი ფილმისთვის ვარსკვლავური ომები: სqაიუოკერის აღზევება/ Star Wars: The Rise of Skywalker
  • რასლ ერლი ფილმისთის შურისმაძიებლები: დასასრული/ Avengers: Endgame
  • პაბლო ჰელმანი ფილმისთის ირლანდიელი/ The Irishman

 

საუკეთესო სიმღერა: 

  • გამარჯვებული: I’m Gonna Love Me Again — როქეთმენი/ Rocketman
  • I’m Standing With You — აღმოჩენა/ Breakthrough
  • Into the Unknown — გაყინული 2/ Frozen 2
  • Stand Up — ჰერიეტი/ Harriet
  • I Can’t Let You Throw Yourself Away — სათამაშოების ისტორია 4/ Toy Story 4 

    ,,მადლობა ჩემს თანანომინანტებს და ჩემს არაჩვეულებრივ შვილებს, რომლებიც ავსტრალიიდან გვიყურებენ. ღმერთო, როგორ მიყვარხართ - მამიკოს უყვარხართ !”

 

საუკეთესო მხატვრობა:

  • გამარჯვებული: ბარბარა ლინგი და ნენსი ჰაი ფილმისთვის ერთხელ ჰოლივუდში/ Once Upon a Time in Hollywood
  • ბობ შოუ და რეჯინა გრეივსი ფილმისთვის ირლანდიელი/ The Irishman
  • რა ვინსენტი და ნორა სოპკოვა ფილმისთვის ბაჭია ჯოჯო/ Jojo Rabbit
  • დენის გასნერი და ლი სანდალესი ფილმისთვის 1917
  • ლი ჰა-ჯუნი ფილმისთვის პარაზიტი/ Parasite

 

საუკეთესო დოკუმენტური ფილმი:

  • გამარჯვებული: ამერიკული ქარხანა/ American Factory (სტივენ ბოგნარი, ჯულია რიჩერტი)
  • სამასთვის/ For Sama (ვაად ალ კატელაპი, ედვარდ უოტსი)
  • თაფლის ქვეყანა/ Honeyland (ტამარა კოტევსკა და ლუბომირ სტეფანოვი)
  • დემოკრატიის ზღვარი/ The Edge of Democracy (პეტრა კოსტა და ჯოანა ნატასეგარა)
  • გამოქვაბული/ The Cave (ფერად ფაიდი და კრისტინ ბარფოდი)

    ,,დიდი მადლობა ყველას ვინც გვენდეთ, რომ თქვენი ისტორიები მოგვეყოლა”

 

საუკეთესო მოკლემეტრაჟიანი დოკუმენტური ფილმი:

  • გამარჯვებული: სკეიტბორდზე კატაობის სწავლა ომის ზონაში (როცა გოგო ხარ)/ Learning to Skateboard In a Warzone (If You’re a Girl) (ელენა ანდრეიჩევა) 
  • არყოფნაში/ In the Absence (ი სუნგ-ჯუნი)
  • ცხოვრება მიპყრობს/ Life Overtakes Me (ჯონ ჰაპტასი და კრისტინ სემიუელსონი) 
  • სენტ ლუისის სუპერმენი/ St. Louis Superman (სმრიტი მუნდარა და სამი ხანი) 
  • ისეირნე, ირბინე, ჩა-ჩა/ Walk Run Cha-Cha (ლორა ნიქსი და კოლეტ სანდტსტედტი)

    ,,2005 წლიდან ავღანეთში ვმუშაობ. ეს ფილმი სასიყვარულო წერილია ყველა გოგოსთვის ვინც იქ ცხოვრობს”

 

საუკეთესო მოკლემეტრაჟიანი ფილმი (Live Action):

  • გამარჯვებული: მეზობლის ფანჯარა/ The Neighbor’s Window (მარშალ კარი)
  • საძმო/ Brotherhood (მერიამ ჯუბიორი და მარია გარსია ტურჟონი)
  • ნეფტას საფეხბურთო კლუბი/ Nefta Football Club (ივ პია და დამიან მეგერბი)
  • სარია/ Saria (ბრაიან ბაკლი და ლეფევრი)
  • და/ A Sister (დელფინ ჟირარი)

 

საუკეთესო მოკლემეტრაჟიანი ანიმაციური ფილმი: 

  • გამარჯვებული: თმის სიყვარული/ Hair Love (მეთიუ ჩერი და კარენ რუპერტ ტოლივერი)
  • ქალიშვილი/ Daughter (დარია კაშეევა)
  • კატბული/ Kitbull (როზანა სალივანი და კეტრინ ჰენდერსონი) 
  • დასამახსოვრებელი/ Memorable (ბრუნო კოლე და ჟან-ფრანსუა ლე კორი) 
  • და/ Sister (სიკი სონგი) 

    ,,ჩვენ ღრმად გვწამს, რომ წარმოდგენას ძლიან დიდი გავლენა აქვს, განსაკუთრებით მულტფილმებში, რადგან ისინი აყალიბებენ ჩვენი სამყაროს ხედვას. ჩვენ გვინდა  შავკანიანთა თმა ნორმად წარმოვადგინოთ... ეს ჯილდო კობი ბრაიანტს ეძღვნება”

 

ტეგები:
0
0
0
0
0
კომენტარები
ეს პერსონა
Top